Karosszéria javítás, személyautó szervizelés, Berettyóújfaluban

Azon vagyunk, hogy személy,-kisteher autód szakszerű gazdaságos szervizeléssel minél tovább őrizhesse meg kiváló állapotát. Ha váratlan esemény pl. karambol, futómű sérülés motorhiba következett be kocsidon, a javítást minél hamarabb elkezdjük!


1. Állj meg!

A jelentéktelennek tűnő ütközésnél is meg kell állni! Megállást követően meg kell győződni arról, hogy van-e valamilyen oka rendőri intézkedés kérésének, amely személyi sérülés esetén kötelező, vitatott baleseti helyzetben pedig ajánlott. Csak abban az esetben lehet a helyszínt megváltoztatni, ha nem történt személyi sérülés, és a baleseti helyzet sem vitatott.

A rendőri intézkedésig a vészvillogó működtetésével, elakadásjelző elhelyezésével a jármű(vek) baleset utáni helyzetét biztosítani kell.

2. Szükség esetén hívd a Mentőket!

Bármilyen személyi sérülésnél azonnal ki kell hívni a Mentőket, a Rendőrség kötelező értesítése mellett, mert a balesetből származó később felismert személyi sérülés legrosszabb esetben akár cserbenhagyásnak, kötelező segítségnyújtás elmulasztásának is tekinthető, amely már büntetendő cselekménynek számít.

3. Hívd a Rendőrséget!

Törekedjen megegyezésre! Ha mégsem sikerül megegyeznie a másik féllel, a kár nagyságától függetlenül hívjon rendőrt, akkor is, ha személyi sérülés nem történt.

4. Add meg a szükséges információkat!

A szükséges adatok ismertetése jogszabályok előírta kötelesség, ezért meg kell adnia nevét, címét, biztosítója nevét, kötelező felelősség biztosítási kötvénye számát és igazolnia kell kötelező biztosítása érvényességét.

Ha nem a saját gépkocsiját vezette, akkor is informálnia kell a másik felet a jármű tulajdonosának biztosítójáról és biztosítási kötvényszámáról.

Mi a teendő akkor, ha egy parkoló gépkocsiban okozott kárt, és a közelben nem találja annak tulajdonosát? Ebben az esetben írja fel nevét, telefonszámát és rögzített módon helyezze el a sérült gépkocsira (pl. a szélvédőre, az ablaktörlő lapát alá).

5. Kérd el a szükséges információkat!

Ugyanazokat az adatokat, amelyeket megadott, Önnek is meg kell kapnia a baleset többi érintettjétől. Ha a másik fél megtagadja az együttműködést, akkor írja fel a gépkocsi forgalmi rendszámát, gyártmányát, típusát, színét, hogy a rendőrség megfelelő információval rendelkezhessen a tulajdonos felderítéséhez.

Az információk birtokában nagyon fontos az 7. pontban említett “Baleseti bejelentő” pontos, tárgyilagos kitöltése.

6. Tanúk adatai

Az ártalmatlannak tűnő helyzetekben is ajánlatos, a vitatott helyzetekben azonban elengedhetetlenül fontos a lehetőségek szerinti idegen tanú(k) – tehát nem a járművünkben ülő(k) és nem vérszerinti rokon(ok), mert elfogultságuk miatt nem számíthatnak tökéletesen hitelesnek – nevének, lakcímének, elérhetőségi helyének, telefonszámának felírása. Szükség esetén az intézkedő rendőr adatai is elkérhetők, egyébiránt szolgálati jelvényének száma is alkalmas a személyazonosságának későbbi megállapítására.

7. Töltsd ki a kárbejelentőt!

A kárbejelentőt és a „Baleseti bejelentő” lapot (más elnevezésével „Európai baleseti bejelentő”-t, hétköznapi nevén „kék-sárgá”-t) a baleset helyszínén a másik féllel együtt, teljes körűen oly módon töltsék ki, hogy azon a baleset minden körülménye és a baleset részeseinek adatai pontosan feltüntetésre kerüljenek. Nem szabad elfelejteni, hogy a végső döntés a felelősség kérdésében a biztosítóé, ugyanis a biztosítót nem köti a károkozó nyilatkozata, sőt adott esetben még a rendőrségi határozat sem. Ezért lényeges, hogy a baleset bekövetkezése után megőrizzük tárgyilagosságunkat és minden lényeges adatot, illetve körülményt leírjunk.

8. Jelentsd be a káreseményt!

A balesetet a károsult és a károkozó biztosított is köteles – a baleseti bejelentő bemutatásával – a biztosítójánál bejelenteni. Kötelező biztosítás esetén a biztosított 8 napon belül köteles saját biztosítójának a bejelentést megtenni, valamint a biztosító által kért felvilágosítást megadni.

A károsult KGFB esetében 30 napon, casco esetében általában 2 munkanapon belül köteles kárigényét a biztosítónak bejelenteni. A károsult a kárbejelentést megteheti a kárfelvételre jogosult márkaszervizekben is, ahol nem csak a kárfelmérést végzik el, hanem segítséget kap a kárrendezés lebonyolításában is.

Tudnia kell, hogy

  • az ismeretlen gépjármű által okozott károknál:
    • gépjárműben, poggyászban keletkezett sérülésre a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás nem terjed ki, erre csak a casco biztosítás nyújthat fedezetet.
    • személyi sérülés esetén a káreseményt a Magyar Biztosítók Szövetsége Gépjármű Kárrendezési Irodájának (MABISZ GKI) kell bejelenteni.
  • az érvényes kötelező biztosítással nem rendelkező, de ismert üzembentartó által okozott károkat a MABISZ GKI rendezi.
  • a külföldön elszenvedett casco káresemény bejelentésének határidejét a hazaérkezés időpontjától kell számítani.
  • külföldön elszenvedett kár esetén még külföldön fel kell keresni a károkozó biztosítóját a kár bejelentése érdekében.

9. Menj orvoshoz!

Ha bármilyen gyanús tünetet észlel magán a balesetet követő napokban, feltétlenül menjen el orvoshoz, mert a látszólag jelentéktelen, vagy egyáltalán nem látható sérülések utóbb veszélyesnek, esetleg életveszélyesnek bizonyulhatnak.

Amennyiben casco szerződése tartalmaz kiegészítő balesetbiztosítást, úgy az abban meghatározott feltételek alapján fix kártérítési összeg illeti meg. Amennyiben személyi sérüléses kára kötelező biztosítás alapon térül, akkor javasoljuk, hogy kárigényének a biztosítóhoz való benyújtását megelőzően kérjen tanácsot.

10. Mérlegeld a kártérítési összeg visszafizetésének lehetőségét

A baleset után a bekövetkezett kár nagyságától függően érdemes a bonus-malusfokozatának alakulása miatt – amennyiben az okozott kárnál biztosítására a bonus-malus rendszer vonatkozik – mérlegelés tárgyává tenni a kár kifizetésének vállalását. Ugyanis, ha az okozott felelősségi kár összegét a biztosítótársaságnak – a kár kifizetéséről szóló értesítés szóló biztosítói értesítés alapján – visszatéríti, akkor a következő évben nem kerül az okozott károk miatt 2 vagy akár több malus osztállyal kedvezőtlenebb helyzetbe, azaz kötelező biztosításának díja a kár miatt nem emelkedik.


Ettől egyszerűbb és olcsóbb, ha a kárbejelentés előtt tájékozódsz az általad okozott kár mértékéről és ha ennek kijavítása kb. 30.000 Ft, vagy  kevesebb gazdaságosabb a javítást kifizetni.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 7
Heti: 13
Havi: 13
Össz.: 9 342

Látogatottság növelés
Oldal: Teendőd, ha karamboloztál
Karosszéria javítás, személyautó szervizelés, Berettyóújfaluban - © 2008 - 2024 - szervizszabi.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »